Neurochirurgia za czasów Inków była na poziomie XIX wiecznej medycyny

W czasach Imperium Inków lekarze wykonywali bardziej udane operacje trepanowania czaszki niż chirurdzy w XIX wieku. Tak przynajmniej wynika z artykułu opublikowanego w czasopiśmie World Neurosurgery. Zespół naukowców z USA, kierowany przez neurologa Davida Kushnera zbadał około 160 próbek ludzkich czaszek, znalezionych w okolicach dawnej stolicy Inków – w mieście Cuzco w Peru z okresu XV-XVI wieku.

Naukowcy nie znaleźli śladów przewlekłych ran wzdłuż krawędzi otworów chirurgicznych czaszek. Gładka, wygojona kość świadczyła, że najprawdopodobniej po operacji pacjenci przeżywali kilka miesięcy lub nawet kilka lat.

Analizując wszystkie próbki, naukowcy doszli do wniosku, że po operacjach przeżywało około 83 procent pacjentów. Na przykład podczas wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych w XIX wieku chirurdzy, którzy stosowali podobne metody leczenia, wykonali nieco ponad 50 procent udanych operacji głowy. Naukowcy uznali te wyniki za zdumiewające, dodając, że próbki czaszek sugerują, że niektórzy pacjenci mogli tolerować, znieść nawet do pięciu takich operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: