AMD zmienia producenta swoich chipów. CPU i GPU powstaną w fabrykach TSMC

AMD zmienia producenta swoich chipów. CPU i GPU powstaną w fabrykach TSMCOd producenta do projektanta
Jeszcze 10 lat temu AMD samodzielnie produkowało swoje procesory we własnych fabrykach, podobnie jak do tej pory robi to Intel. W 2009 roku zdecydowano jednak, że całe ramie odpowiedzialne za wytwarzanie układów scalonych stanie się osobną firmą – GlobalFoundries. W późniejszym czasie AMD całkowicie pozbyło się udziałów w tej spółce i stało się tylko jej klientem. Jednym z wielu, bo krótko potem GloFo zaczęło przyjmować zamówienia na produkcję układów scalonych od każdego chętnego. To w gruncie rzeczy stało się światową tendencją, jedne firmy skupiają się na projektowaniu układów, a drugie na ich produkcji.
GlobalFoundries radziło sobie na bardzo konkurencyjnym rynku ze zmiennym szczęściem. Przeważnie pozostawało nieco z tyłu za Intelem oraz tajwańskim TSMC. To jednak nie zawsze musi być złe, bo nie każda firma potrzebuje produkować swoje scalaki w jak najmniejszym wymiarze. Jednak przeciągające się problemy Intela z wprowadzeniem procesu produkcyjnego oznaczonego jako 10 nm spowodowały, że technologia GloFo stała się konkurencyjna do największego rywala AMD. To po części stoi też za sukcesem procesorów Ryzen, które powstają w fabrykach GlobalFoundries w Nowym Jorku.
Dzisiaj jednak wieloletni partner AMD ogłosił, że zatrzymuje swoje prace nad technologią 7 nm i skupi się na produkcji układów w wymiarze 14/12 nm, który ma już dobrze opracowany. W AMD o tych planach wiedzieli zapewne znacznie wcześniej, bo tego samego dnia pojawiła się informacja, że kolejne generacje CPU i GPU tego producenta będą powstawały w fabrykach TSMC na Tajwanie.
AMD na przyszły rok zapowiada ofensywę w 7 nm
Nie jest przypadkiem, że w czasie gdy GlobalFoundries zatrzymuje prace nad 7 nm, na blogu AMD pojawia się wpis o doskonałej współpracy z TSMC przy produkcji układów w wymiarze 7 nm. TSMC nie ma większych problemów z nowym wymiarem, który cieszy się sporą popularnością wśród wielu firm. AMD zamierza w przyszłym roku powierzyć tajwańskiej firmie produkcję zarówno swoich nowych GPU (Navi) oraz procesorów opartych na architekturze Zen2 (Epyc, później Ryzen). Nowe GPU ma zresztą zadebiutować jeszcze w tym roku.

źródło : https://antyweb.pl/amd-produkuje-cpu-w-7nm-tsmc/

%d bloggers like this: