“Bohaterowie”, “Najlepsi” – opozycja o zawieszeniu protestu

“Osobom z niepełnosprawnościami i ich rodzicom należy się wielki szacunek” – napisał na Twitterze przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, po ogłoszeniu przez protestujących w Sejmie rodziców osób niepełnosprawnych zawieszenia trwającego od 40 dni protestu w Sejmie.

“Pokazali, czym jest odwaga i determinacja w dążeniu do celu. Pokazali, czym jest wielkie serce i rodzicielska miłość. Będziemy o Was pamiętać” – zapewnił lider PO.

Z kolei były przewodniczący Nowoczesnej, Ryszard Petru, nazwał protest “zwycięstwem protestujących” i przekonywał, że protestujący “otworzyli nam oczy na prawdziwe społeczne potrzeby”. “Dzięki Wam zobaczyliśmy też okrutną twarz PiS” – dodał Petru.

“Najlepsi” – tak o protestujących napisała posłanka Nowoczesnej Monika Rosa. Z kolei Michał Szczerba z PO nazwał protestujących bohaterami. Poseł PO dodał, że protestujący “zwyciężyli z epidemią ignorancji, obojętności, pogardy i bezduszności”.

Protest niepełnosprawnych w Sejmie trwa od 40 dni. Protestujący przyszli do Sejmu z dwoma postulatami – zrównania wysokości renty socjalnej z minimalną rentą (to zostało zrealizowane) i przyznania ich dzieciom świadczenia rehabilitacyjnego w wysokości 500 zł, w gotówce.

Tego drugiego postulatu rząd nie zrealizował wskazując, że kosztowałoby to budżet 9-10 mld zł rocznie. Zamiast tego przyjęto ustawę gwarantującą niepełnosprawnym świadczenia rzeczowe, których wartość wyceniono na 520 zł miesięcznie.

W niedzielę protestujący poinformowali media, że podjęli decyzję o zawieszeniu protestu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: