Dla Polaków klapa i chała, za oceanem zachwyty nad „1983” – Agnieszka Holland w słabym stylu broni serialu

Dla Polaków klapa i chała, za oceanem zachwyty nad „1983” – Agnieszka Holland w słabym stylu broni serialuZrecenzowanie „1983” jest tak samo niemałym wyzwaniem, co rozplątanie wszystkich zawiłych wątków fabuły tego serialu. To prawdziwy paradoks, że prosta z pozorów historia mogła być przedstawiona w tak pokręcony i miejscami chaotyczny sposób, którym towarzyszyły nienaturalne dialogi. Na tym moje zarzuty wobec „1983” się jednak prawie kończą, bo serial ma udaną ścieżkę dźwiękową i jest w mojej ocenie bardzo sprawnie nakręcony – wizualnie naprawdę mi się podoba. Miejscami widać delikatne ograniczenia w budżecie na tę produkcję, ale wykreowanie alternatywnej wersji historii twórcom się udało. Jest kilka nieścisłości w nowoczesnej Polsce, których nie wyjaśniono (elektroniczne dowody vs. Żuki), ale taka była wizja rozwoju naszego kraju, pod którą podpisał się scenarzysta Joshua Long. Amerykanin.
Podczas seansu ja również niejednokrotnie zgrzytałem zębami słysząc niektóre wymiany zdań. Dialogi w „1983” brzmią czasem jak pojedyncze wypowiedzi wyrwane z kontekstu lub źle przetłumaczone zdania. I może tak w rzeczywistości było, bo przecież oryginał powstał w języku angielskim, a później scenariusz był tłumaczony na język polski – najwyraźniej dość nieudolnie. Aktorzy z reżyserkami na pewno wprowadzali poprawki na planie, ale nie sposób było zmodyfikować je wszystkie. Ale, (zgodnie z tym, czego się spodziewałem) zagranicznym widzom to wcale nie będzie przeszkadzać, bo przecież nie rozumieją oni języka polskiego, a angielskie napisy nie brzmią tak drętwo jak polskie kwestie (większość odcinków widziałem przed premierą właśnie z tymi napisami). Co więcej, nie przeszkadza im wiele innych kwestii, które drażnią polskich widzów i krytyków. Tylko popatrzcie:

Seriously, I was hooked on #1983 after one episode. There was a several day gap between getting episode one and the other screeners being uploaded with subtitles and I was checking *every day* because I had to know what happened next.https://t.co/ELHZkLWVBk
— Ani Bundel (@anibundel) December 1, 2018

Ani Bundel z NBC nie mogła doczekać się kolejnych odcinków, a serwis decider.com jednoznacznie sugeruje, że powinniśmy obejrzeć polski serial Netfliksa:
Our Call: STREAM IT. 1983 is Netflix’s first Polish-language original, and it does a fine job of playing out an intriguing mystery while not leaning on its alternate-reality gimmick too hard.
Co o serialu napisał readysteadycut.com?
This is an unexpected gem from Netflix with lots of interesting themes that feel weighty and relevant. The characters are interesting and complex, it looks wonderful and for those of you with even a passing interest in politics, there is much to enjoy.
Interprete.me napisał:
“1983” is a great suspense story, a well-made thriller.
Owszem, nie są to serwisy pokroju Variety, The Atlantic, Collider czy New York Times, ale dają nam obraz tego, jak mieszkańcy innych krajów odbierają „1983”.
Skąd takie opinie? Myślę, że złożyły się na to dwie rzeczy. Po pierwsze – dialogi. A jakże! Ktoś oglądający z napisami ich nie rozumie i słyszy (nie zawsze) pełne pasji wypowiedzi aktorów. Angielski dubbing eliminuje kompletnie polskie brzmienie i choć wizualnie miejscami nieźle to się rozjeżdża (włączyłem tę wersję na kilka minut i miejscami naprawdę osoby podkładające głos musiały się nagimnastykować, żeby zgrać wypowiedzi z ruchem ust), to końcowy efekt nie jest taki zły. I nie jestem w tej opinii odosobniony, bo – dla przykładu – Dawid Muszyński z naEkranie, który w swojej recenzji zrugał kompletnie 1983, również uważa, że w języku angielskim „1983” prezentuje się lepiej. Po drugie, widzowie spoza polskich granic nie oglądają tego serialu z plecakiem pełnym historycznych przeżyć, do których próbujemy – nawet nieświadomie – znaleźć jakieś nawiązania, a z pewnością niektórzy z nas dopatrują się tutaj nawiązań do aktualnych czasów i sytuacji politycznej.

źródło : https://antyweb.pl/dla-polakow-klapa-i-chala-za-oceanem-zachwyty-nad-1983-agnieszka-holland-w-slabym-stylu-broni-serialu/

%d bloggers like this: