Facebook pod ostrzałem: 540 mln rekordów z danymi wyciekło do sieci

Facebook pod ostrzałem: 540 mln rekordów z danymi wyciekło do sieciOd razu należy zaznaczyć, że ten wyciek nie jest winą Facebooka lecz podmiotów, które korzystały z udostępnianych przez niego danych: portal społecznościowy funkcjonuje jako centrum, w którym niektórzy wydawcy są w stanie korzystać z jego zasobów. Jako winnych należy wskazać Cultura Colectiva oraz At the Pool. Ta druga nazwa dotyczy nieistniejącej już aplikacji, lecz jej bazy danych jak widać żyją w internecie nieco dłużej.
Facebook prosi Cię o hasło do maila? To niestety nie żart…
At the Pool i Cultura Colectiva. Jakie dane wyciekły?
W przypadku Cultura Colectiva mamy do czynienia z wyciekiem bazy danych o rozmiarze 146 GB, która dotyczyła 540 mln ludzi. Tam nie znalazły się tak krytyczne dane jak hasła, ale można wśród nich znaleźć m. in. nazwy użytkowników, polubienia, komentarze, reakcje itp. Cultura Colectiva bardzo mocno działa w obrębie Facebooka na terenie krajów Ameryki Łacińskiej, tworząc tam angażujące treści dla których pierwszorzędnym kanałem dystrybucyjnym są właśnie media społecznościowe.
At the Pool natomiast był aplikacją mobilną zintegrowaną z gigantem społecznościowym – tam znalezły się dane dotyczące polubień wraz z nazwą użytkownika oraz jego ID, znajomymi. Istotna jest również kolumna dotycząca hasła – jednak jak wskazują eksperci, najprawdopodobniej dotyczy ona nie hasła na Facebooku lecz ciągu wykorzystywanego do uwierzytelniania się w At the Pool.

źródło : https://antyweb.pl/facebook-wyciek-atthepool/

%d bloggers like this: