Facebook straci przycisk „Lubię to” – problemem urzędnicy

Facebook straci przycisk „Lubię to” – problemem urzędnicyPomysł jest częścią zbioru 16 zasad, które zostały skonstruowane przez urzędników Information Commissioner’s Office, instytucji, która zajmuje się ochroną informacji użytkowników internetu. Tym razem na tapet wzięto osoby niepełnoletnie, poniżej 18 roku życia wedle brytyjskiego prawa i ich aktywności w mediach społecznościowych. Przyciski „Lubię to” zostały uznane za takie, które nadmiernie angażują młodych ludzi i tym samym są dla nich nieodpowiednie. Inne zasady obejmują takie kwestie jak np. zakres możliwych do zebrania danych o młodych użytkownikach (oczywiście nakładając na operatora usługi społecznościowej odpowiednie restrykcje). Za niedopełnienie obowiązków wynikających ze zbioru zasad firmom takim jak Facebook może grozić kara do 20 milionów euro lub 4 procent rocznych obrotów (w zależności od tego która kwota byłaby większa).
O ile w takim stanowisku brytyjskich urzędników można upatrywać pewnego sensu, nie mogę sobie wyobrazić tego, w jaki sposób możliwe będzie egzekwowanie tego „prawa”. W przypadku Facebooka – ok, każdy ustala swoją datę urodzenia i wszystko jest w porządku. Co jednak w sytuacji, gdy konkretny użytkownik kłamie na temat swojego wieku?
Podobnie ma się mieć rzecz w przypadku Instagrama – tam również mają zniknąć wszelkie „wskaźniki” deklarowanego zaangażowania w treść, podobnie jak w przypadku Facebooka. Według planów użytkowników, zmiany mają zostać wdrożone do roku 2020.

źródło : https://antyweb.pl/facebook-przycisk-like/

%d bloggers like this: