IEM przez lata – jak się zmieniała największa polska impreza e-sportowa

IEM przez lata – jak się zmieniała największa polska impreza e-sportowaIntel Extreme Masters kojarzy się większości osób z polskimi Katowicami, ale to nie tam rozpoczął się ten popularny cykl e-sportowych imprez. Wszystko zaczęło się bowiem w 2006 roku, kiedy to na pierwszym turnieju z serii po puchar sięgnęli Yoan „ToD” Merlo w Warcraft III i polska drużyna Pentagram G-Shock Gaming w Counter-Strike 1.6. Przez lata poszczególne cykle i finały odwiedzały takie miasta, jak Moskwa, Paryż, Sztokholm, Hamburg, Lipsk, Los Angeles czy Jönköping. Dotarły również do Kanady, Chin I Korei Południowej. Zmieniały się też gry – pojawił się Quake Live, DotA, a w 2010 roku świat e-sportu zakochał się w StarCraft 2, a później w League of Legends.
Kiedy w 2013 siódmy sezon Intel Extreme Masters zapowiedziano w Katowicach, wielu uważało, że nasz polski Spodek kompletnie się do tego celu nie nadaje. Oczekiwania, ale i obawy były ogromne – tymczasem IEM Katowice okazał się ogromnym sukcesem i pozwolił zapełnić katowicką arenę po same brzegi. Mogliśmy wtedy podziwiać topowych zawodników w StarCraft 2, League of Legends, World of Tanks czy Counter- Strike: Global Offensive. Polska wskoczyła na światową mapę e-sportu z ogromnym impetem i przez kolejne lata z niej nie znikała.
Wszyscy mówią, że e-sport to ogromne pieniądze dla grających drużyn (lub pojedynczych graczy – jeśli taka jest gra). No dobrze, ale jakiego rzędu kwoty można wygrać na Intel Extreme Masters? To też oczywiście zmieniało się przez lata i doskonale obrazuje jak impreza z roku na rok staje się coraz większa.
W 2013 w Katowicach za pierwsze miejsce w StarCraft II nagroda wynosiła 6 500 dolarów, za pierwsze miejsce w League of Legends 15 500 dolarów. 3 lata później za to samo miejsce w League of Legends wygrana wynosiła już 50 000 dolarów, za zwycięstwo w StarCraft 2 – 35 000 dolarów, a za CS: GO aż 104 000 dolarów. Sporo, prawda? Rok później było jeszcze lepiej. CS: GO – 118 903 dolary, League of Legends 78 942 dolary, a zwycięzca turnieju StarCraft 2 przytulił aż 115 000 dolarów. Ale oczywiście w 2018 roku było jeszcze lepiej – CS: GO – 250 000 dolarów, StarCraft 2 – 150 000 dolarów. Choć kursy walut ciągle się zmieniają i poszczególne nagrody miały w konkretnych latach inną wartość w naszej rodzimej walucie, możecie sobie jednak przemnożyć te kwoty przez aktualny kurs dolara – 3,77 zł – robią one wtedy jeszcze większe wrażenie.

źródło : https://antyweb.pl/jak-zmienial-sie-przez-lata-iem/

%d bloggers like this: