Kogo zabije samochód autonomiczny? Ja bym zapytał, ilu ludzi uratuje?

Kogo zabije samochód autonomiczny? Ja bym zapytał, ilu ludzi uratuje?Przykład najbardziej powtarzany to samochód autonomiczny, który w sytuacji zagrożenia musi opuścić pas ruchu, decydując kogo przy okazji rozjedzie. Po jednej stronie jest dziecko, po drugiej stronie starsza pani. Inny powtarzany przykład? Kto będzie priorytetem dla autonomicznego auta – pasażer czy przechodzień lub inny kierowca. Jak wtedy zachowa się system, czy będzie starał się zrobić wszystko, aby uratować pasażera czy zminimalizować potencjalne zagrożenie dla innego kierowcy?
Upraszczam bardzo te przykłady, ale generalnie wiadomo o co chodzi. Wymyślamy sytuację, która zdarza się pewnie raz na tysiąc wypadków i zastanawiamy się, jak sobie z nią poradzi komputer autonomiczny lub idąc dalej sztuczna inteligencja. O ile nie mam nic przeciwko takim dywagacjom, bo można równie dobrze zastanawiać się czy sztuczna inteligencja będzie wierzyć w boga, to mam problem kiedy ktoś podnosi taki temat w kontekście bezpieczeństwa aut autonomicznych.
Aby jeszcze jaśniej przedstawić mój punkt widzenia, pokażę wam film z bardzo popularnej kategorii “wypadki na drodze”. Uwierzcie, że to jest serial bardzo mało drastyczna – są dużo gorsze

źródło : https://antyweb.pl/kogo-zabije-samochod-autonomiczny-ja-bym-zapytal-ilu-ludzi-uratuje/

%d bloggers like this: