Kryptospółka maltańska w 5 krokach – co warto wiedzieć?

Kryptospółka maltańska w 5 krokach – co warto wiedzieć?Ma to odzwierciedlenie w statystykach – pomimo tak dużych spadków wartości krypto, segment finansowania ICO zanotował wzrost na poziomie ok. 13 procent w odniesieniu do roku 2017, uzyskując ponad 11 miliardów dolarów dotacji. 2018 to również rok regulacji – wiele państw, z Maltą, Szwajcarią i Estonią na czele – postanowiło wprowadzić rozbudowane struktury pozwalające na legalne prowadzenie biznesu opartego na blockchainie. Dlatego też w dzisiejszym artykule postaram się przybliżyć wszystkim zainteresowanym procesy oraz możliwości dotyczące prowadzenia krypto-biznesu na Malcie.
Krok pierwszy: Podmiot
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który decyduje się na założenie biznesu za granicą, twoim pierwszym krokiem w każdej jurysdykcji będzie stworzenie podmiotu. Z uwagi na swój charakter w świecie międzynarodowych finansów, Malta oferuje zainteresowanym duży wachlarz struktur do wyboru – i bardzo często ludzie czują się przez niego przytłoczeni. Ja wyznaję zasadę, że najprostsze rozwiązania są z reguły najlepsze – i w tym przypadku nie może to być bliższe prawdy. Dla polskich przedsiębiorców chcących wystartować z biznesem krypto na Malcie, najlepszą strukturą będzie zwykła spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Maltańska ustawa Companies Act 1995 wyróżnia nam dwa typy takich spółek:
Private Limited Company (Ltd.)
Spółka prywatna jest najbliższa polskiej strukturze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Warunkami do jej założenia jest posiadanie minimum dwóch udziałowców, opłacenie 20% kapitału zakładowego (gdzie minimalny kapitał zakładowy wynosi 1200 EUR), siedziby spółki na Malcie oraz dyrektora i sekretarza spółki, którzy będą zajmować się jej doglądaniem. Decydując się na ten wariant, jesteśmy co prawda ograniczeni w stosunku co do publicznego oferowania udziałów inwestorom zewnętrznym, ale nic nie szkodzi na przeszkodzie, żeby w tym celu wykorzystać inne formy finansowania zewnętrznego (o czym później w artykule).
Public Limited Company (Plc.)
Publiczna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to struktura, której w myśl polskiego Kodeksu Spółek Handlowych jest zdecydowanie bliżej do spółki akcyjnej. Jej główną zaletą w stosunku do wariantu a) jest możliwość oferty publicznej udziałów (IPO). Niestety, wiąże się to ze znacznie większym kosztem. O ile opłata rejestracyjna nie różni się w przypadku obu typów podmiotów, o tyle minimalny kapitał zakładowy wynosi 46,600 EUR (z czego przy rejestracji wpłacić trzeba aż 25%!). Jest to więc wybór dla ludzi, którzy zdecydowanie wiedzą, co chcą osiągnąć osiedlając biznes na Malcie.
Moją osobistą rekomendacją jest wariant a). Spółka prywatna pozwoli wam na dość tani start, jednocześnie zachowując wszelkie potrzebne uprawnienia, w tym możliwość ubiegania się o licencje związane z działalnością kryptowalutową – a na tym skupimy się w następnych krokach.
Sprawdź inne publikacje eksperckie na Antyweb:
Ethereum – ERC20. Co warto wiedzieć?
Tokeny personalne – analiza prawnicza
Virtual Financial Asset Offering – czyli ICO po maltańsku
Większość projektów krypto dostępnych na rynku opiera swój model działalności na finansowaniu pochodzącym z ICO. Initial Coin Offering, pomimo nazwy łudząco przypominającej znaną z giełd papierów wartościowych ofertę publiczną, zdecydowanie więcej wspólnego ma z akcją crowdfundingową. Schemat jest dość prosty – ludzie tworzący projekt tworzą własny coin/token, który jest blockchainową reprezentacją ich założeń – i który można zakupić, aby taki projekt ‘wspomóc’.
ICO było przez lata jednym z głównych przedmiotów walki pomiędzy branżą krypto a wszelakimi urzędami – głównie z uwagi na fakt, że zakup tokenów, na którym twórcy zarabiają, odbywa się za pomocą technologii blockchain, a to oznacza, że łatwo było ukryć swój dochód, a co za tym idzie, nie płacić żadnego podatku z tego tytułu. Na szczęście, w VFA Act 2018, wprowadzonym niedawno przez rząd Malty, sprawa ICO jest bardzo jasno i klarownie opisana – co pozwala na inwestycję bez ryzyka wystąpienia problemów pomiędzy naszym podmiotem a maltańskimi urzędami.
Schemat utworzenia VFAO jest dość prosty i dzieli się na trzy fazy:
Tzw. ‘whitepaper phase’ – inaczej zwane fazą przygotowawczą
Okres oczekiwania
Otrzymanie licencji i emisja
Przed rozpoczęciem fazy pierwszej należy odpowiednio przygotować się do złożenia wniosku o licencję na przeprowadzenie VFAO. Najważniejszym krokem będzie dopracowanie własnego whitepaper – czyli dokumentu, w którym zawrzemy całą specyfikację projektu. Zgodnie z zapowiedziami rządu Malty przed publikacją ustaw, podejście, według którego będą oceniane projekty, opiera się na założeniach ‘technology-first’ – czyli odpowiednie służby oceniają, czy zastosowana technologia jest w stanie pokryć założenia projektu. Mając to na uwadze, w whitepaperze muszą znajdować się również takie rzeczy jak techniczna specyfikacja tokenu, jego planowane zastosowanie oraz planowana wysokość kwoty, którą zamierzamy zebrać.
Z tak przygotowanym whitepaperem zgłaszamy się do VFA Agenta – są to kancelarie oraz biura rachunkowe (oraz inne zawody określone mianem Company Service Provider), które otrzymały licencję na prowadzenie czynności związanych z rejestracją projektów kryptowalutowych. To właśnie oni, zgodnie z ustawą, rozpoczynają pierwszą fazę ubiegania się o licencję – analizują zgłoszony whitepaper, pomagają mu spełnić wymogi oraz zgłaszają zaakceptowany przez nich projekt do MFSA (Malta Financial Services Authority) – odpowiednika Ministerstwa Finansów. Na tym etapie dany projekt musi przejść również tzw. Financial Instrument Test – który pozwoli odpowiednio sklasyfikować dany token.

źródło : https://antyweb.pl/kryptospolka-malta-co-warto-wiedziec/

%d bloggers like this: