Kupiłeś radio z DAB+ i nie ma czego słuchać? W Warszawie pojawiły się 3 nowe stacje

Kupiłeś radio z DAB+ i nie ma czego słuchać? W Warszawie pojawiły się 3 nowe stacjePod koniec maja zaczęło się coś dziać w temacie cyfryzacji radia w Polsce, kiedy to KRRiT wystąpiła do UKE o przydział nowych częstotliwości. Łącznie ma zostać rozdysponowanych 47 nowych częstotliwości w 34 miastach, a każdy z multipleksów pomieści maksymalnie do 12 rozgłośni.
Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji:
Myślimy już tylko i wyłącznie o radiofonii cyfrowej, myślimy o systemie DAB+. Częstotliwości analogowe są wyczerpane, więc na wszystkie aplikacje, które przychodzą do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o uruchomienie odpowiadamy w większości negatywnie, ponieważ częstotliwości analogowych można powiedzieć, że w tej chwili już nie ma. UKE robi co może, żeby dobrać częstotliwości tam, gdzie potrzebne jest uzupełnienie zasięgu, ale tak naprawdę zasoby się wyczerpały. To nie znaczy jednak, że skończyły się możliwości rozwoju radia.
Testowa emisja BCAST ma na celu pokazanie, że rozgłośnie wcale nie muszą inwestować w nowy sprzęt czy nową infrastrukturę, by zacząć nadawać w DAB+, a mogą skorzystać z usługi DABCAST, w której wykupuje się abonament. Nadawcy w tym rozwiązaniu dostają jedynie aplikację do tworzenia i zarządzania treścią (Wirtualne Studio), a kwestiami technicznymi zajmuje się wtedy tylko firma BCAST.
Lokalny multipleks DAB+ uruchomiono w Warszawie tydzień temu na kanale 10A (częstotliwość środkowa 209,936 MHz), dwie anteny nadawcze umieszczono na dachu hotelu Marriott. W testowym multipleksie znalazły się na początek Radio Kolor, Muzo.FM, Radio Maryja i pierwsza rozgłośnia internetowa Radiojazz.fm, ale prowadzone są rozmowy z Radio Kampus czy Radio Warszawa, więc zestaw ten powinien się powiększyć w najbliższym czasie.
W związku z tą testową emisją zapytałem Macieja Lipińskiego, członka zarządu BCAST ds. technologii o kilka kwestii z nią związanych.

źródło : https://antyweb.pl/w-warszawie-pojawily-sie-3-nowe-stacje-dab/

%d bloggers like this: