Masz dość ulotek? Aktualizuj drukarkę, oni tego nie zrobili i… mieli niespodziankę

Masz dość ulotek? Aktualizuj drukarkę, oni tego nie zrobili i… mieli niespodziankęTak, tak, wszyscy doskonale wiemy, że bezpieczeństwo w sieci jest najważniejsze. Tak, wiemy jakie mogą być konsekwencje złych zabezpieczeń, wiemy że może być boleśnie, wiemy że dane w ostatnich latach wyciekają terabajtami. Co gorsza: wielu doszło już do etapu znieczulicy, kiedy czytając o kolejnym ogromnym wycieku, jak chociażby ten którego ofiarą było 500 milionów gości sieci hotelu Mariott (zobacz: Marriott „wtopił”. Dane 500 mln klientów zostały wykradzione), przechodzimy z tym do porządku dziennego. Ot, to po prostu krajobraz XXI wieku. Ale może wieść o włamaniu na 50 tysięcy rozsianych po świecie drukarek i wydrukowaniu na nich ulotek reklamujących kanał na YouTube da trochę do myślenia i chociaż część zadba o aktualizację… drukarek.

@pewdiepie why your people gotta hack my job printer breh?? pic.twitter.com/hSCWqyD9Us
— Matt (@thefreeman28989) November 29, 2018

50 tysięcy drukarek WiFi wydrukowało… ulotki reklamowe kanału PewDiePie
Autorem całego zamieszania jest haker znany jako @HackerGiraffe, który skorzystał z doskonale znanej luki w zabezpieczeniach drukarek. Luki która, co warto zaznaczyć, została już dawno temu załatana — i dotyczyła zarówno sprzętów high endowych, jak i tych ze średniej i niższej półki. W praktyce więc problemem dotkniętym były zarówno wielkie maszyny które można znaleźć w rozsianych po świecie biurowcach, jak i niewielkie sprzęty z których korzystamy w domach. Warunkiem dostępu do nich było stare oprogramowanie, podłączenie do internetu i widoczność online.

Spread the word with your friends about printers and printer security! This is actually a scary matter. Will tweet everything about this entire #pewdiepie hack later to explain to everyone exactly what went down. Also @pewdiepie please notice me
— TheHackerGiraffe (@HackerGiraffe) November 30, 2018

Haker podszedł do tematu dość delikatnie — zlecając na każdej wydruk ulotki kanału PewDiePie, popularnego szwedzkiego YouTubera, którego prawdopodobnie nie trzeba wam przedstawiać. Od lat jego kanał jest jednym z najchętniej oglądanych na świecie (choć czasami musi na chwilę oddawać królewską koronę), więc dla wielu obdarowanych ulotkami był to dość zabawny akcent. Chociaż mam nadzieję, że ofiary tego „ataku” coś wyniosą z tej lekcji — i da im ona do myślenia. Tutaj mówimy o „niewinnej” akcji, bo przecież sami się prosili — a wszyscy wiemy, że konsekwencje mogą być znacznie większe. Ba, nie trudno mi sobie wyobrazić paraliż całych biurowców, albo znacznie bardziej chamskie treści, którymi możemy zostać nagle zasypani — jak miało to miejsce kilka lat temu z antysemickimi materiałami przy podobnym ataku.

On Wednesday our work printer was hacked! This message printed out on our cheques… @pewdiepie @HackerGiraffe
This is a repost, edits were needed in the image. pic.twitter.com/NW4VaNvUhk
— JessicaJellyfish (@Jessjellyfishh) November 30, 2018

Jeżeli uważacie że 50 tysięcy drukarek to przesada, to… nie mam dla was dobrej wiadomości. Autor tego „żartu” mówi wprost, że to nie wszystko na co go stać — bo bez problemu mógł dotrzeć w ten sposób do… 800 tysięcy urządzeń! Tyle jest obecnie dostępnych online, a przy wszystkim specjalnie się nawet nie napracował — skorzystał z narzędzia Printer Exploitation Toolkit, które na rynku dostępne jest od wielu miesięcy.
To co, zaczniecie dbać o aktualizacje, czy wolicie po prostu wrócić do klasycznych, podłączanych kablem, urządzeń? 😉
Źródło
The post Masz dość ulotek? Aktualizuj drukarkę, oni tego nie zrobili i… mieli niespodziankę appeared first on AntyWeb.

źródło : https://antyweb.pl/atak-drukarka-wifi-pewdiepie/

%d bloggers like this: