„Nieusuwalny Facebook” na telefonach Samsung. Jak jest naprawdę?

„Nieusuwalny Facebook” na telefonach Samsung. Jak jest naprawdę?Zobacz także:Składany Samsung już niedługo w sklepach
Opisywano przypadek kilku modeli urządzeń firmy Samsung, które „od wyjęcia z pudełka” oferują dostęp do aplikacji Facebooka. Jest w tym jednak pewien haczyk: nie jest to pełnoprawny program służący do obsługi platformy społecznościowej, jest to tylko „powłoka”, która pozwala na pobranie najnowszej wersji aplikacji klienckiej. Pewne wątpliwości wzbudza zaś fakt, iż podobnie jak i inne programy domyślne, jest ona niemożliwa do usunięcia za pomocą menedżera aplikacji: można ją tylko zdezaktywować.
Samsung w swoich telefonach wykorzystuje niewielką aplikację „Facebook App Manager/Installer”, która pozwala jedynie na życzenie użytkownika zainstalować najnowszą wersję programu klienckiego na urządzeniu. Niemożliwe w niej jest logowanie się, czy też zarządzania kontem. O ile rzeczywiście, nie można jej usunąć, można ją zdezaktywować: po tej operacji nie będzie ona w żaden sposób wpływać na działanie urządzenia, włącznie z domniemanym „zbieraniem danych o użytkownikach”.

Samsung only ship the stub version of Facebook on their phones. It’s basically a non-functional empty shell, acts as the placeholder for when the phone receives the “real” Facebook app as app updates https://t.co/KHdkF9fFyK
— Jane Manchun Wong (@wongmjane) January 8, 2019

A zatem nie ma się czego bać?
Wygląda na to, że nie, a afera rozkręcona przez Bloomberga jest szyta nieco zbyt grubymi nićmi. Jej powstanie wynika głównie z braku zrozumienia dla taktyki Samsunga (a także Facebooka). Powłoka służąca do pobrania Facebooka nie jest programem, który zawiera w sobie jakiekolwiek mechanizmy pozwalające na śledzenie użytkownika. Oczywiście, brak możliwości usunięcia programu może być nieco „sensacyjny”, ale akurat w tej materii nie należy doszukiwać się niczego szczególnego. W prosty sposób program można dezaktywować i wtedy ten ani nie pojawia się w liście aplikacji w ekranie głównym, ani „nie zbiera danych”, o ile robi to w ogóle.
Warto zobaczyć: Nie masz konta na Facebooku? Nie szkodzi – i tak wie o Tobie niemal wszystko
Dlaczego Samsung umieszcza w swoich smartfonach taką aplikację? Ma to związek z umową między gigantami, na mocy której w taki właśnie sposób odbywa się promocja Facebooka. Nieznane są jej szczegóły, ale sądząc po innych partnerstwach Samsunga, odbywa się to w podobnym trybie jak w przypadku Microsoftu, który również ma swoje miejsce w telefonach Koreańczyków. Świeżo upieczeni posiadacze smartfonów firmy Samsung mogą „od razu” skorzystać z wielu dostępnych w Google Play programów takich jak OneDrive, Outlook, pakiet Office.
Jeżeli nie odpowiada Wam ten stan rzeczy – „powłokę” instalacyjną dla Facebooka możecie wyłączyć i tutaj można być pewnym, że społecznościowy gigant nie ma żadnych szerszych uprawnień wynikających z tego stanu rzeczy. Media natomiast nieco niesłusznie podniosły alarm – prawdopodobnie dlatego, że Facebook w tym momencie znajduje się na cenzurowanym.
The post „Nieusuwalny Facebook” na telefonach Samsung. Jak jest naprawdę? appeared first on AntyWeb.

źródło : https://antyweb.pl/facebook-samsung-aplikacja/

%d bloggers like this: