Owsiak do protestujących w Sejmie: Chwała bohaterom

“Nie zostaliście pokonani, mimo że musieliście mierzyć się z gettem, jakie stworzone zostało przez państwo polskie na terenie gmachu parlamentu, który należy do nas wszystkich” – napisał na Facebooku Jerzy Owsiak komentując decyzję rodziców osób niepełnosprawnych protestujących w Sejmie o zawieszeniu protestu po 40 dniach.

“Nie pokonano was” – podkreśla Owsiak.

“Jesteście odważni, jesteście prawdziwie wielcy. Chylę czoła przed każdym z Was! Przed tymi, którzy spędzili nieprawdopodobnie długi czas w tych strasznych warunkach w gmachu parlamentu, jak i tymi, którzy na co dzień walczą ze swoją i swoich najbliższych niepełnosprawnością w państwie, które nie okazuje im żadnej ‘przyjaźni” – podkreślił twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

“Janka Ochojska powiedziała – cześć i chwała Bohaterom! Nie myślałem, że we współczesnej Polsce, która z takim trudem wywalczyła swoją wolność, te słowa znowu zostaną użyte w stosunku do ludzi, którzy na naszych walczą o należne im prawa. Cześć i chwała Bohaterom!” – zakończył swój wpis Owsiak.

Protest niepełnosprawnych w Sejmie trwa od 40 dni. Protestujący przyszli do Sejmu z dwoma postulatami – zrównania wysokości renty socjalnej z minimalną rentą (to zostało zrealizowane) i przyznania ich dzieciom świadczenia rehabilitacyjnego w wysokości 500 zł, w gotówce.

Tego drugiego postulatu rząd nie zrealizował wskazując, że kosztowałoby to budżet 9-10 mld zł rocznie. Zamiast tego przyjęto ustawę gwarantującą niepełnosprawnym świadczenia rzeczowe, których wartość wyceniono na 520 zł miesięcznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: