Pamięć RAM tanieje, i to wyraźnie. Podobnie jak dyski SSD, czas na zakupy?

Pamięć RAM tanieje, i to wyraźnie. Podobnie jak dyski SSD, czas na zakupy?Pierwsze spadki cen kontraktowych od 2 lat
Według analiz rynku pamięci DRAM prowadzonych przez TrendForce, w czwartym kwartale zanotujemy pierwszy spadek cen kontraktowych na pamięci DDR4 od dziewięciu kwartałów. Przez ostatnie nieco ponad 2 lata ceny pamięci cały czas były w trendzie rosnącym, ze względu na ograniczoną podaż i wysoki popyt. Rynek napędzała rosnąca sprzedaż smartfonów oraz komputerów PC. Obecnie sytuacja diametralnie się zmieniła. Sprzedaż smartfonów mocno wyhamowała, a z powodu ograniczeń w dostawach procesorów Intela, zamówienia na pamięci RAM DDR4 również są mniejsze.
Według analiz ceny pamięci DRAM spadły o około 10%, a w pierwszym kwartale przyszłego roku powinny spaść jeszcze bardziej. Intel już dawno poinformował, że nie rozwiąże swoich problemów z podażą procesorów wcześniej jak na początku przyszłego roku, a najwięksi producenci pamięci kończą prace przy rozbudowie swoich mocy produkcyjnych. Zwiększona podaż spowoduje, że producenci nie będą mogli już dyktować warunków cenowych. A z pewnością mają możliwości obniżki cen, bo w ostatnich kwartałach Samsung największe zyski notował właśnie w dziale zajmującym się produkcją półprzewodników.
Spojrzałem przy okazji jak sytuacja przedstawia się w Polsce i faktycznie już od sierpnia da się zauważyć wyraźny trend spadkowych. Dla przykładu moduł DDR4 firmy Kingston o pojemności 8 GB potaniał z około 400 PLN w lipcu do 290 PLN na początku listopada. Podobnie jest też z większymi i szybszymi zestawami. Za 16 GB pamięci DDR4 w dwóch modułach trzeba dzisiaj zapłacić nieco ponad 500 PLN, podczas gdy jeszcze 2 miesiące temu było to bliżej 650 PLN. Wygląda na to, że na gwiazdkę może być warto zrobić mały upgrade komputera. Trudno jednak mówić o opłacalności kupna całego PeCeta patrząc na ceny procesorów…

źródło : https://antyweb.pl/tansza-pamiec-ram-dyski-ssd/

%d bloggers like this: