Przyszłość technologii blockchain w zastosowaniach bankowych

Przyszłość technologii blockchain w zastosowaniach bankowychW dzisiejszych czasach dostęp do banku przy pomocy konta internetowego jest niemal standardem. Większość banków posiada własne aplikacje mobilne, zarówno na iOS jak i Androida. Posiadamy możliwość płacenia zbliżeniowo już nie tylko korzystając z karty płatniczej, ale również z korzystając z telefonu (np. Przy pomocy BLIK-a, Google Pay czy Apple Pay).
Jeszcze parędziesiąt lat temu dzisiejsze możliwości, jakie oferują nam banki, były niedostępne. Ba, były wręcz niewyobrażalne. Do banku trzeba było się przejść osobiście, żeby cokolwiek załatwić. A jak ta sytuacja może rozwinąć się już w niedalekiej przyszłości? W poniższym artykule spróbujemy zastanowić się nad tym tematem, oraz przekazać nasze luźne rozważania na temat kryptowalut i blockchaina w zastosowaniach branży FinTech.
Krótka historia blockchaina i kryptowalut
Historia dobrze nam znanych kryptowalut, jak np. Bitcoin, zaczęła się w 2008 roku. Wtedy to, pewnego razu, Satoshi Nakamoto na liście mailingowej udostępnił wpis pod tytułem: “Bitcoin: A Peer-to-peer Electronic Cash System”. Czy już wtedy przeczuwał, jaki potencjał drzemie w tym koncepcie? Być może, ponieważ w sierpniu 2008 roku zarejestrował domenę bitcoin.org, a w styczniu 2009 roku nastąpiło uruchomienie sieci Bitcoin i otwarcie jej dla całej społeczności. Te fakty na pewno są powszechnie znane wszystkim sympatykom kryptowalut, jednak należy zaznaczyć jeszcze jedną kwestię – pamiętajmy, że podwaliny kryptowalut zaczęły powstawać już dużo, dużo wcześniej.
PIerwszą ważną rzeczą, która umożliwiła stworzenie kryptowalut, była kryptografia. Jest fundamentem funkcjonowania nie tylko kryptowalut, ale obecnie także zabezpiecza nasze połączenia podczas codziennego korzystania z internetu czy telefonów komórkowych. Możemy wysnuć wręcz śmiały wniosek, że w kontekście kryptowalut, to dorobek ostatnich 60 lat kryptografii odgrywa największe znaczenie, z funkcjami hashującymi oraz kryptografią klucza publicznego (np. RSA wynalezione w 1977 roku) na czele.
Kolejnym istotnym z punktu widzenia blockchain i kryptowalut wydarzeniem w historii kryptografii było stworzenie algorytmu PoW (Proof of Work) przez Adama Back’a – Hashcash. Początkowo był on wykorzystywany do ograniczenia wysyłki emailowego spamu. Obecnie jest podstawą udowodnienia wykonanej pracy przez górnika, który stara się potwierdzić blok w sieci blockchain (takiej jak Bitcoin, czy Ethereum).
Kolejne znamienne wydarzenie na naszej “krypto” osi czasu to rok 1998, kiedy to Wei Dai opublikował dokument przedstawiający elektroniczny pieniądz: “B-money, an anonymous, distributed electronic cash system”.

źródło : http://antyweb.pl/blockchain-zastosowania-bankowe/

%d bloggers like this: