SpaceX Falcon 9 wyniesie na orbitę 64 satelity, w tym PW-Sat2 z Polski

SpaceX Falcon 9 wyniesie na orbitę 64 satelity, w tym PW-Sat2 z PolskiWysyłamy satelity w kosmos, tanio!
Elon Musk od zawsze twierdził, że jego celem jest obniżenie kosztów lotów w kosmos. Najbliższa misja rakiety Falcon 9 to tego doskonałe potwierdzenie. Jednak nie tylko SpaceX stoi za tym projektem. Całą misję koordynuje firma Spaceflight, która do tej pory wysłała na orbitę już ponad 140 różnych satelitów, a teraz za jednym zamachem wyśle kolejne 64 od 34 różnych podmiotów. Co ciekawe, miało być ich nawet więcej (71), ale nie wszyscy chętni wyrobili się w czasie z przygotowaniem swoich urządzeń.
Spaceflight umieściło na swoich stronach, nawet orientacyjny cennik lotów. Przykładowo wysłanie satelity o wadze do 50 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO) to koszt 1 750 000 USD. Najmniejsze projekty, jak PW-Sat2  o wymiarach 10 x 10 x 30 cm i wadze do 5 kg można wysłać już za 295 000 USD. Nie są to oczywiście kwoty małe, ale i tak o kilka rzędów wielkości mniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu.
Umieszczenie aż tylu obiektów na różnych orbitach nie jest prostym zadaniem. Spaceflight przygotowało specjalny moduł, który będzie odpowiadał za rozmieszczenie poszczególnych satelitów  w trakcie lotu. Został on specjalnie zaprojektowany na potrzeby tej misji i ochrzczony imieniem FrankenStack. To także ciekawy test w kontekście SpaceX, które ma zamiar wysłać na orbitę tysiące swoich satelitów, na potrzeby systemu Starlink. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to po rozmieszczeniu wszystkich satelitów, moduł firmy Spaceflight rozwinie swój żagiel, który ściągnie go w kierunku Ziemi gdzie spłonie w atmosferze.

źródło : https://antyweb.pl/falcon-9-wyniesie-na-orbite-64-satelitow-pw-sat2/

%d bloggers like this: