Sukces Skarbówki – z Allegro znikają oferty z tanią elektroniką

Sukces Skarbówki – z Allegro znikają oferty z tanią elektronikąNie padają co prawda nazwy tych portali, ale wyboru dużego nie ma, jeśli chodzi o popularne portale, bez wątpienia bohaterem tutaj jest przede wszystkim Allegro. Już w lutym tego roku informowaliśmy Was o kontrolach ogłoszeń na tej platformie, w których zwracano uwagę na aukcje z adnotacją o nie wystawianiu faktur VAT przy sprzedaży artykułów elektronicznych:
Podatnicy VAT powinni fakturować obrót nową elektroniką (np. telefonami komórkowymi i tabletami). W popularnych serwisach aukcyjnych podatnicy VAT sprzedają nowe towary z informacją, że nie wystawiają faktury. To niezgodne z przepisami VAT.
W takich przypadkach Fiskus kontaktował się ze sprzedawcami poprzez pocztę email lub SMS z informacjami o nadużyciach i konieczności ich zaniechania.
Okazuje się jednak, że stwierdzono ich więcej – były też na przykład ogłoszenia, w których sprzedawcy informowali, że zakup nowego telefonu czy komputera mogą potwierdzić, albo paragonem albo fakturą VAT marża, która to zgodnie z ustawą o VAT dotyczy tylko produktów używanych.
Sprzedawcy w ten sposób mogli płacić VAT od różnicy netto pomiędzy kwotą sprzedaży i zakupu.
Marcin Zawadzki, dyrektor w dziale doradztwa prawno podatkowego w PwC:
Wynik najczęściej jest wówczas ujemny, co oznacza brak podatku. To z kolei powoduje, że cena jest konkurencyjna.
Podczas tych kontroli natrafiono na 208 sprzedawców, którzy omijali prawo podatkowe, dziesięciu z nich poddano szczegółowej kontroli, a pozostali otrzymali ostrzeżenia SMS-em albo na pocztę e-mail. W efekcie do października ubiegłego roku z Allegro zniknęło 57% wykrytych ogłoszeń z w/w nieprawidłowościami, w sierpniu natomiast tego roku ich liczba zmniejszyła się o kolejne 70%.
Źródło: Gazeta Prawna.
The post Sukces Skarbówki – z Allegro znikają oferty z tanią elektroniką appeared first on AntyWeb.

źródło : https://antyweb.pl/sukces-skarbowki-z-allegro-znikaja-oferty-z-tania-elektronika/

%d bloggers like this: