Wojna USA-Chiny przybiera na sile. Apple i Amazon śledzą dla Chińczyków?

Wojna USA-Chiny przybiera na sile. Apple i Amazon śledzą dla Chińczyków?Szpieg w standardzie
Wiadomości, które zdobył Bloomberg, zdecydowanie wstrząsnęły światem. Mianowicie wszystko dotyczy pewnych dodatków w chipach komputerowych produkcji chińskiej, uzupełnionych o niewielki dodatek, ale jakże istotny. To doskonale pokazuje, że rozmiar ma małe znaczenie.
Podobno chiński rząd zadbał o to, aby na etapie produkcji dodawać do urządzeń wybranych firm specjalne chipy, które pozwalają na zbieranie danych i przesyłanie ich do Państwa Środka. Informatorzy Bloomberga wspomnieli tu o dwóch gigantach: Apple oraz Amazon. Trzeba przyznać, że mówimy tu o ważnych firmach, w przypadku których takie problemy oznaczają kłopoty w dalszej perspektywie oraz spore wątpliwości odnośnie ich bezpieczeństwa.

Same chipy szpiegujące są najważniejszym elementem tajnego śledztwa USA, a jego początku datuje się na rok 2015 rok. Podobno całość zapoczątkowała firma zajmująca się montażem, Super Micro. Teoretycznie amerykańska z siedzibą w San Jose, ale w praktyce większość jej pracowników to Chińczycy i Tajwańczycy. Naturalnie każdy z oskarżonych zaprzecza tym doniesieniom. Apple mówi, że nie znalazło w żadnym swoim produkcie takich dodatków, ale dla równowagi tajni informatorzy mówią tu co innego.
Jakie jednak to miało skutki dla rynku? Akcje samego Super Micro spadły aż o 40%, Apple zanotowało wynik na minusie na poziomie 1%, a Amazon spadek o 1%.
Zanim przejdziemy do oceny wiarygodności tych wiadomości, warto przypomnieć, że w 2016 zdarzył się pewien incydent. Dokładniej pisząc, Super Micro dostarczyło Apple serwer z zainfekowanym sterownikiem, ale szybko to wykryto i postarano się zabezpieczyć na przyszłość. Wątpię tylko, że ktoś sumiennie sprawdza każdy sprzęt przy odbiorze i jest w stanie od razu wykryć mały prezent od Państwa Środka. Nie bez powodu też obecnie firma z Cupertino porzuciła już ich rozwiązania.
Podobno twórcami tego rozwiązania ma być specjalna jednostka sprzętowych hackerów chińskiej armii i do takich wniosków doszli Amerykanie na podstawie sprawdzenia łańcucha podwykonawców. Sam chip jest mikroskopijny. Bloomberg poinformował jednak, że możliwe jest połączenie go z innymi komputerami, które to pozwalają mu na pobieranie instrukcji, co z kolei umożliwia wpływanie na funkcjonowanie urządzenia oraz kradzież danych.
Szpiegowanie Apple i AWS na poważnie
W sumie bardzo ciekawa sprawa z samymi chipami. Wygląda to na zaimplementowanie backdoora, ponieważ według raportu żadne dane nie zostały wykradzione, zatem też trudno powiedzieć, aby naszej prywatności groziło jakieś niebezpieczeństwo. Bardziej chodzi tu o pogorszenie się stosunków na linii USA – Chiny i ewentualny konflikt. W końcu dzięki takim chipom wywiad z Azji spokojnie mógłby mieć informacje z działalności firm oraz organizacji.

Obecnie w USA trwa też wiele śledztw przeciwko urządzeniom od Huawei, ZTE, ale również producentowi kamer, Hikvision. Każda z tych firm ma niełatwe życie za Oceanem, agencje rządowe mają zakaz korzystania z ich produktów i wygląda to na kolejny etap poważnej wojny handlowej.
Z jednej strony Chiny na pewno rozumieją własną potęgę oraz możliwości. To własnie u nich produkuje się 75% telefonów komórkowych oraz 90% komputerów, ale ostatnie niesnaski handlowe między USA, a Chinami mogą zmienić te rezultaty. Ostatnio Chińczycy zapowiedzieli wprowadzenie dodatkowych opłat na towary o wartości 60 miliardów i w sumie tak na zmianę podnoszą sobie różne akcyzy, cła, podatki i tak dalej.
Walka o prym, a odejście w cień
Chiny są potentatem. Dokonany przez nich postęp to efekt działań z ostatnich trzydziestu, czterdziestu lat, w trakcie których zreformowano kraj i uczyniono go potężną machiną, zdolną do wszystkiego. Nawet wystarczy spojrzeć na rynek mobilny. Obecnie Huawei/Honor, Xiaomi, ZTE, BBK Electronics (Oppo, Vivo, OnePlus) prężnie się rozwijają i widać, że już spokojnie rywalizują z Samsungiem czy Apple i innymi. W sumie to już stanowią łącznie największą siłę. Stany mają gigantów branży IT, ale w starciu z chińską siłą wcale nie miałyby wielkich szans.

Te najnowsze doniesienia jasno pokazują zapędy Chin. W dodatku takie wieści pomagają USA w nakładaniu na nich kolejnych podwyżek i skutecznym blokowaniu w dalszej ekspansji. Zdecydowanie jesteśmy świadkami jednego z ważniejszych wydarzeń w historii współczesnej, kiedy to już były lider świata musi grzecznie ustąpić miejsca młodszemu tygrysowi z Azji.
źródło: CNBC, Niebezpiecznik
The post Wojna USA-Chiny przybiera na sile. Apple i Amazon śledzą dla Chińczyków? appeared first on AntyWeb.

źródło : https://antyweb.pl/apple-szpiegowanie-wojna-chiny-usa/

%d bloggers like this: