Załogowe loty SpaceX i Boeinga coraz bliżej, NASA opublikowała dokładny plan

Załogowe loty SpaceX i Boeinga coraz bliżej, NASA opublikowała dokładny planSpaceX jest gotowy na swój wielki dzień
SpaceX już od kilku tygodni jest gotowe aby wykonać pierwszy, bardzo istotny krok w kierunku załogowych lotów kapsuły Crew Dragon. Plany firmy storpedował jednak amerykański „shutdown”, który wyłączył agencję kosmiczną NASA z działania na kilka tygodni. Początkowo testowy lot planowano na 17 stycznia, później przesunięty został na 23 lutego, a obecny plan przewiduje start za niespełna miesiąc – 2 marca 2019. Nie będzie to oczywiście jeszcze lot załogowy, ale Crew Dragon poleci na ISS, samodzielnie zadokuje do stacji i wróci na Ziemię.
Kapsuła jest już zamontowana na nowiutkiej rakiecie Falcon 9, która przeszła test statycznego odpalenia silników, wykonywany przed każdym lotem. Ze strony SpaceX nic nie stoi na przeszkodzie aby zrealizować założenia misji, ale NASA ma swoje procedury, które muszą być przestrzegane co do joty.

Static fire test complete—targeting February launch from historic Launch Complex 39A for Crew Dragon’s first demonstration flight! pic.twitter.com/sJF24U3UOM
— SpaceX (@SpaceX) January 25, 2019

Firma Boeing, która równolegle pracuje nad swoją kapsułą CST-100 Starliner ma nieco większe problemy. W jej przypadku pierwszy lot odbędzie się nie wcześniej niż w kwietniu 2019 roku. Starliner zostanie wyniesiony na orbitę przez rakietę Atlas V, produkowaną przez United Launch Alliance, spółkę należącą do koncernów Lockheed-Martin i Boeing. Ta data jest jednak jeszcze bardzo płynna, bo wieść gminna niesie, że Boeing jest mocno z tyłu ze swoją kapsułą. Co więcej musi jeszcze wykonać test awaryjnego odłączenia kapsuły, który SpaceX zrealizowało już w 2015 roku. To bardzo istotna kwestia w razie awarii rakiety. Boeing podobno ma z tym systemem spore problemy i pracuje nad rozwiązaniem.
Zgodnie z poniższym planem, w czerwcu SpaceX ma jeszcze udowodnić NASA, że system awaryjnego odłączenia zadziała także w trakcie lotu. W tym celu wykona kolejny lot Falcona 9, w trakcie którego kilkadziesiąt sekund po starcie rakieta zostanie zniszczona. Kapsuła ma w tym czasie się odłączyć i bezpiecznie wodować w oceanie, skąd zostanie wyłowiona przez specjalny statek – Dragon Recovery Vessel. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsi astronauci – Bob Behnken i Doug Hurley polecą na ISS już w lipcu. A tak się do tego lotu przygotowują.

Oto najnowszy plan NASA
Poniżej znajdzie znajdzie dokładną rozpiskę opublikowaną wczoraj przez NASA. Nie przywiązywałbym do niej wielkiej wagi, bo w przeszłości była już zmieniana kilka razy. Wszystko jednak wskazuje na to, że amerykanie odzyskają zdolność transportu ludzi na ISS jeszcze w tym roku i będą mogli zrezygnować z usług wysłużonego już rosyjskiego Sojuza.
Plany lotów testowych:
SpaceX Demo-1 (lot bez załogi): 2 marzec 2019
Boeing Orbital Flight Test (lot bez załogi): nie wcześniej niż kwiecień 2019
Boeing Pad Abort Test: nie wcześniej niż maj 2019
SpaceX In-Flight Abort Test: czerwiec 2019
SpaceX Demo-2 (lot załogowy): lipiec 2019
Boeing Crew Flight Test (lot załogowy): nie wcześniej niż sierpień 2019
źródło: NASA
The post Załogowe loty SpaceX i Boeinga coraz bliżej, NASA opublikowała dokładny plan appeared first on AntyWeb.

źródło : https://antyweb.pl/zalogowe-loty-spacex-boeing-coraz-blizej-jest-dokladny-plan/

%d bloggers like this: